Koninki
Należą do Poręby Wielkiej. Są osadą letniskową leżącą w dolinie o tej samej nazwie, u podnóża góry Turbacz.
Koniki są wspaniałym miejscem dla amatorów "białego szaleństwa", osób lubiących górskie, piesze wycieczki.
Zabytki i atrakcje
Należą do Poręby Wielkiej. Są osadą letniskową leżącą w dolinie o tej samej nazwie, u podnóża góry Turbacz.
Koniki są wspaniałym miejscem dla amatorów "białego szaleństwa", osób lubiących górskie, piesze wycieczki.
Zabytki i atrakcje
- Orkanówka - Muzeum Władysława Orkana (pisarza, poety, człowieka kochającego Gorce). Poeta spędził tu sporą część swojego życia i napisał wiele utworów. Muzeum znajduje się na niewysokim grzbiecie góry, na który dojdziemy (od Poręby) żółtym szlakiem na wschód, następnie skręcimy, za znakami zielonymi, w lewo i przejdziemy między zabudowaniami przysiółka Zagronie. Po ok. 30 min. znajdziemy się przed wejściem do Orkanówki. Przy alei, która prowadzi do muzeum, stoi kapliczka ufundowana przez matkę poety.
- Turbacz najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.). Można wjechać wyciągiem krzesełkowym na grzbiet Tobołowa, a następnie piechotą (1,5 h) lub wejść bardzo stromym niebieskim szlakiem. Przy górnej stacji wyciągu możemy posiedzieć i podziwiać wspaniałe widoki Beskidu Wyspowego.
Z Tobołowa możemy dojść (początkowo zielonym szlakiem, a następnie czerwonym) na szczyt Suhory (1000 m n.p.m.), na którym znajduje się budynek obserwatorium astronomicznego krakowskiej Akademii Pedagogicznej. Po drodze zobaczymy kilka malowniczych polan oraz pomnik poświęcony katastrofie samolotu sanitarnego. Ze szczytu zejdziemy czerwonym szlakiem. Po drodze miniemy schronisko (stojące na skraju polany, z której roztacza się malownicza panorama na środkową część Gorców, Beskid Wyspowy i Tatry) oraz malutkie muzeum - Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK. - Przełęcz Przysłop (693 m n.p.m.) leży między Gorcami i Beskidem Wyspowym. Roztaczają się stąd wspaniałe widoki: główny grzbiet Lubania z polaną Bieniowe, po lewej Gorc z odchodzącymi od niego masywem Kiczory i Wielkiego Wierchu. Znajduje się tu niewielki bar, w którym możemy odpocząć coś zjeść.
- Gorc z Przełęczy Przysłop idziemy niebieskim szlakiem (ponad 2 godz.). Auto zostawiamy na parkingu przy ośrodku wypoczynkowym. Kierując się niebieskim szlakiem najpierw dochodzimy do podszczytowej hali "Gorc Kamieniecki", a potem już bezpośrednio na szczyt. Powrót do samochodu tą samą drogą. Schodząc ze szczytu w kierunku południowo-wschodnim (zielonym szlakiem) dojdziemy do rozległej hali bazy namiotowej PTTK, gdzie w ostatni weekend sierpnia odbywa się plenerowy festiwal piosenki turystycznej "Gorcstok".
- Dolina Kamienicy za Przełęczą Przysłop zjeżdżamy w wąski fragment doliny Kamienicy. Jedziemy brzegiem rwącej rzeki, tworzącej wspaniałe wodospady. Na polankach obok szosy znajdują się dwa miejsca biwakowe.
- Szczawa letniskowa wieś leżąca u ujścia potoku Gołębieniec do Kamienicy. Znajdują się tu źródła wód mineralnych, sanatorium, drewniany kościół, w którym rok rocznie odbywają się uroczystości upamiętniające walki partyzantów AK w Gorcach.
- Kamienica - Dwór w starym parku w klasycystycznym stylu. W parku rosną stare okazy rzadkich drzew: sosna wejmutka, limba, choina kanadyjska,dąb czerwony.
- Ochotnica - Pomnik tragicznych wydarzeń (niedaleko kościoła w Ochotnicy Dolnej) przedstawiający mieszkankę wsi Marię Kawalec z dzieckiem na ręku, która została zastrzelona przez Niemców w momencie ucieczki w "krwawą wigilię" 1944 r.
- Drewniany kościółek w Ochotnicy Górnej z XIX w.
- Przełęcz Pańska Prehybka z piękną polanką oddzielająca boczne ramię Magurek Borsuczyn od głównego grzbietu gorczańskiego. Do przełęczy najlepiej dojść doliną Jaszcza, za znakami w postaci niebieskich trójkątów na białym tle.
- Rabka
{listaobiektownoclegowych}
strona czytana 20727